Top 10 porad, o których należy pamiętać odwiedzając notariusza

Top 10 porad, o których należy pamiętać odwiedzając notariusza

#1 Przynieś swój dowód osobisty

Może też być paszport, prawo jazdy lub inna forma dowodu tożsamości wystawionego przez władze publiczne.

#2 Podaj swój adres zamieszkania

Odpowiedni będzie rachunek za media lub wyciąg bankowy.

#3 Przynieś oryginał dokumentu

Proszę przynieść oryginał dokumentu na wizytę, nawet jeśli poświadczenie przez notariusza jest tylko kopią notarialną.

#4 Wcześniejsza kontrola opłat

Dobrym pomysłem jest przesłanie dokumentu e-mailem lub telefoniczne wyjaśnienie charakteru dokumentu przed umówioną wizytą, tak aby notariusz mógł podać dokładną wycenę.

#5 Zarezerwuj wizytę

Warto umówić się na wizytę u notariuszy. Krok ten można wykonać kontaktując się z notariuszem w celu uzyskania ofert cenowych.

#6 Nie podpisuj dokumentu przed spotkaniem.

Notariusz musi być świadkiem podpisu na dokumencie, więc proszę podpisać go dopiero w obecności notariusza.

#7 Sprawdzenie, co jest wymagane od strony otrzymującej dokument

Dwukrotne sprawdzenie, co jest wymagane od osoby wnioskującej o notarialny dokument. Będą oni mogli udzielić informacji na temat tego, co zostanie przyjęte w kraju przeznaczenia. Czy Twój dokument musi być zalegalizowany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w drodze apostille? Czy dokument musi zostać przekazany do konsulatu lub ambasady? Notariusz może doradzić w sprawie procesu w większości krajów, ale zawsze najlepiej jest skontaktować się z osobą, która otrzyma dokument, aby uniknąć jego odrzucenia.

#8 Przed wysłaniem dokumentacji uzupełniającej i wypełnianiem formularzy

Jeśli podpisują Państwo oświadczenie, prosimy pamiętać o przyniesieniu wszelkich materiałów wymienionych w dokumencie. Czy wypełniłeś wszystkie wymagane dane na formularzach? Pozwoli to zaoszczędzić czas podczas wizyty, ale pamiętaj, aby podpisać dokument dopiero w obecności notariusza.

#9 Poświęć wystarczająco dużo czasu na cały proces (może to sprawić, że będzie tańszy!).

Upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo czasu na zalegalizowanie dokumentu(-ów) lub notarialne poświadczenie dokumentów. Należy pamiętać, że dokumenty dotyczące nauczania muszą zostać zweryfikowane przed ich notarialnym poświadczeniem, a terminy różnią się w zależności od instytucji, która je wystawiła.
Istnieją dwie stawki w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, które obecnie wynoszą 100 złotych za dokument w przypadku doręczenia tygodniowego lub 350 złotych za dokument w przypadku doręczenia jednodniowego. Dlatego też, jeśli się spieszysz, być może będziesz musiał zdecydować się na droższą jednodniową usługę, ale jeśli masz więcej czasu, możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając opcję wolniejszą.
Każdy konsulat/ambasada potrzebuje innego czasu na zalegalizowanie dokumentu. Na przykład konsulat Zjednoczonych Emiratów Arabskich działa obecnie w ciągu jednego dnia roboczego, natomiast konsulat brazylijski może przepracować do 4-5 dni roboczych. Podobnie jak Urząd Spraw Zagranicznych, niektóre konsulaty oferują usługi premium, dzięki którym dokument można szybciej zalegalizować (ale jest to droższe), więc jeśli masz czas, który możesz poświęcić, możesz również zaoszczędzić pieniądze.

#10 Szczególne wymagania


Powiadom notariusza, czy masz jakieś szczególne wymagania przed wizytą. Będą oni w stanie wskazać Państwu najlepszy sposób postępowania, a w razie konieczności dostarczenia dodatkowej dokumentacji w celu notarialnego poświadczenia dokumentu. Na przykład dokumenty edukacyjne przeznaczone do użytku na Tajwanie będą wymagały dodatkowego oświadczenia w zaświadczeniu notarialnym potwierdzającego, że notariusz - http://www.notariusz-silesia.pl/ kontaktował się z instytucją wydającą i sprawdził autentyczność dokumentu.